Taoistická "nesmrtelná" madam Li Chengyu (1885 - 2003) 李诚玉

13.03.2025


Komentář k videu

Madam Li je ve svých 103 letech (pozn.: natáčeno 1988) představenou jednoho ze tří nejdůležitějších wudangských klášterů. I přesto jak je křehká, praktikuje Taiji 3 hodiny denně, tak jak to je zvyklá dělat už přes 90 let.

"Když praktikuji Taiji, tak energie qi cirkuluje tělem 18x dokola," říká madam Li.

Prastaré čínské učení a techniky jsou protkány každou činností, kterou dělá. Využívá cvičení Taiji k budování energie qi. Cvičení bere velice vážně.

"Když mi bylo 18, byla jsem stále nemocná. Ale od chvíle kdy jsem začala praktikovat Taiji, už jsem nikdy neonemocněla."

Dva roky zpět, v jejích 101 letech, jí opět zčernaly její šedivé vlasy. Přisuzuje svou dlouhověkost a schopnosti právě dennímu praktikování Taiji.

"Když praktikuji Taiji, energie proudí celým mým tělem. Na těle nemám žádné vředy, moje kůže je jemná a napnutá. Jak vidíte, moje ruce jsou stále velice jemné a ohebné."

Od doby co byla Madam Li náctiletá, je mniškou a žije v celibátu. Nelituje toho, že neměla nikdy rodinu. Je jednomyslná ve své oddanosti. Její cesta patří sem do wudangských hor. Taoismus je prastaré čínské učení založené na práci Lao Tzu. Říká, že každý musí najít svou vlastní cestu k naplnění.

"Buď vytrvalý a rozhodný, buď oddaný Tau."

Od chvíle co dorazila do wudangu ve svých 18 letech, strávila celý život zde v horách. Nejprve byla jeptiška, poté kněžka a dnes je hlavou jednoho z nejvlivnějších klášterů. Kromě toho, že je známá pro své výjimečné dovednosti v Taiji a svou dlouhověkost, je také proslulá svým soucitem. Filosoficky přisuzuje soucitu vysokou hodnotu.

"Bez hořkosti člověk nikdy nepozná sladkost."

Když se madam Li narodila (1895), Čína byla stále "Nebeskou říší" a císař stále seděl na dračím trůnu. Bylo jí 12 let, když byl císař svržen. Stejně jako nefritový drak, i madam Li měla velice drsné dětství. Když jí bylo 6 let, byla prodána rodinou jako dětská nevěsta. Když dospívala, byla pravidelně bita a zneužívána manželovou rodinou. Když jí bylo 14, navzdory mínění rodiny utekla do wudangských hor. A tam, sedící pod cypřišem, našla svoje Tao, svou cestu. Rozhodla se být jeptiškou. Dnes je tento strom uctíván jejími studenty a následovníky.

"Madam Li nás učí být vytrvalými a upřímnými. Každý by měl vydržet v jakýchkoli časech, za jakýchkoli podmínek."

V průběhu čínské kulturní revoluce mezi lety 1950 – 1975, byla většina mnichů donucena zříci se své filosofie a víry. V tu dobu samozřejmě i Madam Li byla nucena "osvobozující armádou" opustit klášter i se svými studenty, I přesto, že jí fyzicky bili a týrali, madam Li zůstala neoblomná. Dokonce protestovala formou hladovky - zalepila si pusu lepidlem. Klečela na kolenou a přísahala, že klášter nikdy neopustí. Byla svázána a několik mil vláčena. Byla velice vážně zraněna, její záda byla rozedřena hluboko do krve. Chtěli jí popravit. Dodnes můžete vidět na jejich zádech hluboké jizvy a hrubou kůži. Ale ona nikdy neustoupila. Madam Li ale byla vytrvalá. Ale děsivější nepřítel nežli armáda měl přijít zaklepat.

Lao Tzu říkal, že máme být k ostatním milosrdní a soucitní. Madam Li strávila svůj život uvedením jeho slov v činy. V roce 1916 byl v Číně velký hladomor, miliony lidí trpělo hladem. Madam Li strávila celé dny u továrny na nudle, kde sbírala znehodnocené a vyhozené nudle, co možná dokázala unést, čistila je a myla vodou a rozdávala chudým rodinám které neměli co jíst.

"Nikdy jsem si přitom nevzala sama ani jednu jedinou nudli."

Cesta madam Li k Tau byla osamělá a tvrdá. Jedině její víra jí udržela celá léta na cestě strádání.


Následující článek z čínštiny do angličtiny přeložil Adrian Chan-Wyles, Ph.D.

Z angličtiny do češtiny přeložil Jaromír Marek, Ph.D.

Taoistická nesmrtelná Li Chengyu prožila poslední roky dynastie Qing (1885-1911), republikánskou éru (1912-1949) a "novou" Čínu (1949-současnost). Mistr Xu Yun (1840-1959) žil do svého 120. roku života, zatímco Li Cheng Yu žila do svých téměř 119. let, (když jí bylo 118, zemřela). Náboženství a duchovní filozofie v moderní Číně jsou chráněny čínským právem – stejně jako právo nenásledovat ani se nehlásit k žádnému systému náboženského myšlení. Li Cheng Yu uplatnila obvyklou duchovní "lhostejnost" ke změnám fyzického světa. Nesdílela žádné příběhy o útlaku nebo násilí během těchto změn v Číně, ale svůj čas trávila tiše kultivací Tao. V tomto textu není zmíněna praxe taoistických žen, které aktivně 'zastavují' a 'vrací zpět' své menstruační cykly. To chrání "jing" (esenciální přirozenost) a qi (životní sílu) před rutinním vymizením z ženského těla a lze předpokládat, že Li Chengyu dosáhla tohoto cíle relativně brzy ve svém životě. Dnes taoismus, buddhismus, konfucianismus (a další náboženství jako judaismus, islám a křesťanství) v Číně všechny podporují socialistickou transformaci a běžně radí Komunistické straně Číny ohledně potřeb svých praktikujících. ACW (7.5.2020)

Li Chengyu byla učedníkem 24. generace školy Xuanmen (玄门) na hoře Wudang. Když jí bylo 102 (v roce 1987), navštívil ji na hoře Wudang tehdy 90 letý Shao Yifu (邵逸夫) [1907-2014] - hongkongský filmový režisér známý na Západě jako 'Run Run Shaw' (ze společnosti "Shaw brothers"). Když cvičil qigong a další taoistická cvičení, přijel do pevninské Číny, aby vzdal úctu ženě, která byla již známá jako 'taoistická nesmrtelná', protože její vlasy se obarvily z bílé na černou a všechny zuby jí znovu narostly, když dosáhla 100 let! Věří se, že taoistická moudrost, kterou sdílela se Shao Yifu, mu pomohla dožít se 107. roku života!

Taoismus je náboženství, filozofie a lékařská škola založená v Číně. Myšlenky taoismu nebyly užitečné pouze ve starověku, ale jsou stejně užitečné i dnes, přičemž mnoho taoistických principů, konceptů a praktik plní důležité současné role (zejména jako součást TCM). Taoistický způsob udržení si dobrého zdraví je cestou, kterou se mnoho moderních lidí snaží prosadit. Přestože je život jen otázkou každodenní rutiny (a přežití), každý chce žít ještě pár let. Zdraví a dlouhověkost byly v čínské kultuře vždy zásadními tématy – starověké i moderní! Ačkoli skutečná taoistická praxe je často skryta ve stínu temnoty, v moderní době v Číně existovala žena, která dosáhla dlouhověkosti. Šla cvičit na horu Wudang a stala se taoistickou jeptiškou, pravděpodobně proto, že tato metoda byla pro ni přesně ta pravá. Tato taoistická jeptiška je známá jako "žijící do 118 let." Ve stáří se dočkala i fyzického omlazení. Dokonce i mezi uznávanými taoistickými nesmrtelnými jsou tyto úspěchy vzácné!

Když byla Li Chengyu dítě, její rodina byla velmi chudá. Jako dítě byla prodána do domu bohatého muže s úmyslem, že se v dospělosti stane 'manželkou'. Když dorazila do svého nového domova, Li Chengyu byla šikanována svými "novými" příbuznými. V této rodině byla také velmi mocná a pomstychtivá první manželka. Li Chengyu byla často týrána touto ženou, která jí velmi znepříjemňovala život! Díky svým dětským zkušenostem si Li Chengyu vyvinula tichý (ale silný) a odhodlaný charakter. Netrvalo dlouho a muž z domu se s ní oženil, čímž se Li Chengyu stala druhou manželkou. S touto změnou postavení zažila Li Chengyu 3 roky dobrého života, než vážně onemocněla.

Později se Li Chengyu vydala na nedalekou horu Wudang a přijala taoistickou léčbu, které nerozuměla, ale všechny její nemoci byly vyléčeny. Poté, co se Li Chengyu uzdravila, rozhodla se zůstat na hoře Wudang, aby praktikovala taoistickou sebekultivaci. Pečlivě studovala všechny dostupné psané texty, včetně taoistických klasik, prováděla očistná cvičení, praktikovala taoistická bojová umění a zdokonalovala různé taoistické qigongové a neidanové rutiny a metody. Takhle strávila asi 100 let svého života!

Když v jednu chvíli utrpěla pád a byla zraněna, během léčení z této nehody neutrpěla žádný pokles vitality. Vzhledem k tomu, že moderní Čína je nyní vyspělou zemí, která se věnuje vědě, mnoho lidí bylo překvapeno věkem Li Chengyu (ověřeným) a tím, jak se zdálo, že "mládne", když dosáhla 100 let – tradičního věku, kterého mnoho taoistů touží dosáhnout! Li Cheng Yu prohlásila, že k dlouhému životu musí člověk očistit svou mysl čtením Svatých taoistických klasik a očistit tělo pomocí cvičení bojových umění a qigongu. Chování by mělo být upraveno tak, aby jedinec byl v souladu s přírodou a změnami ročních období. Řeč by měla být omezena na dlouhá období ticha, spojená s izolovanou meditací. Destruktivní ego (které odděluje lidstvo od harmonie a klidu přírody) musí být transcendováno. Dýchejte zhluboka do (a ven) celého svého těla a celé své bytosti...